ÇOCUĞUM OKULDA OLANLARI NEDEN BANA ANLATMIYOR ?

“Çocuğum okulda neler yapıyor, arkadaş edinebildi mi, öğretmeni nasıl birisi, onu seviyor mu, okulda iyi vakit geçiriyor mu ?” tüm bu sorular aileler için merak uyandırıcı olabiliyor. Fakat genellikle de okul nasıldı, günün nasıl geçti gibi sorulara detaylı cevap alamazlar.  

Özellikle küçük yaş grubu çocuklar tam olarak ne anlatmaları gerektiğini bilemeyebilirler. Bu yüzden onlara bu konuda biraz daha yol gösterici olmak daha iyi bir yöntem olabilir.

Bir diğer sebep ise, nasıl ile başlayan sorular her ne kadar açık uçlu bir soru gibi gözükse de, çocuklar için genellikle nasıl sorunun cevabı iyi ve ya kötü kadar basit olabilir. Bu yüzden çocuklara soru sorarken biraz daha detaylı soru sormak faydalı olabilir. 

Çocuklar hiç umulmadık bir anda oyun oynamaya dalmışken birden anlatmaya başlayabilirler. Öğrendiği şarkıları mırıldanırlar. Bazen yaptığınız alakasız bir şeyi okulda yaptığıyla bağdaştırıp anlatabilirler. Örneğin; Gün içinde ne yaptığını biliyorsanız, onu nasıl yaptığını o oyunu nasıl oynadığını sorabilirsiniz. Ya anlatacaktır ya da geçiştirip “yaptık işte” diyecektir.

Çocuklar genelde düz sorulara cevap vermezler. Soru sormak yerine “Çok mutlu görünüyorsun, günün iyi geçmiş.” demek anlatmasına yardımcı olabilir.

Gece uyku öncesi çocuklarla sohbet için çok güzel bir zamandır. Siz gün içinde neler yaptığınızı anlatın parça parça onunda size katılmasına, anlatmasına müsaade edin.

Oyun Kurun: Evde anlatmasını istediğiniz konu benzeri bir oyun kurabilirsiniz. Mesela çocuğunuzun kreşte ne yaptığını öğrenmek istiyorsanız kreşcilik oyunu oynayabilirsiniz. Çocuğunuza soru sormadan ama oyun içinde dökülmesini sağlayarak. Oyuncak bebeklerle okula gidin, kreşteki etkinlikleri sıralayın derken çocuk geçirdiği günü oyuna kopyalayacaktır. Arkadaşına ne söylediğine varana kadar anlatacaktır. Ancak hoşunuza gitmeyen bir şey duyarsanız müdahale etmeyin oyuna devam edin.

*Böylece onun en iyi bildiği yol olan, oyun yoluyla konuşmuş olursunuz*

– Bugün seni güldüren bir şey oldu mu?
– Bugün seni zorlayan bir şey oldu mu?
– Sınıf arkadaşlarından biri o gün için öğretmen olacak olsa kim olsun isterdin? Neden?
– Yarın sınıfın öğretmeni sen olsaydın ne öğretirdin?
– Bugün oyuncaklarını paylaştığın biri oldu mu?
– Bugün uyması en zor kural senin için neydi?
– Okulda ne öğrenmek isterdin?
– Okulun en eğlenceli yeri neresi?
– Okulda oynadığınız oyunların hangisini en çok seviyorsun?
– Sınıfınızda kurallara uymakta zorlanan birileri var mı?
– Bugün okulda komik bir şey oldu mu?
– Bugün yeni bir şey öğrendin mi?
– Öğle yemeğinde ne vardı?
– Seni kızdıran bir şey oldu mu?
– Henüz arkadaş olmadığın ama olmak istediğin biri var mı?
– Sınıfındaki en önemli kural nedir?
– Sınıfınızdaki en komik kişi kim?
– Bugün okuldaki en iyi şey neydi?
– Bugün öğretmenin en çok hangi kelimeyi kullandı?

     Uzman Klinik Psikolog

Benan ŞAHİNBAŞ